Запірно-регулююча арматура – це елементи системи, призначені для управління потоком теплоносія шляхом часткового чи повного перекриття прохідного перерізу трубопроводів.
Всі елементи управління потоками, що встановлюються в системах опалення будинків, можна розділити на такі групи:
- запірні;
- запірно-регулюючі;
- змішувально-регулюючі.
Не варто змішувати такі поняття, як запірно-регулююча арматура і контрольно-вимірювальні прилади (термометри, манометри). Також ніякого відношення до управління теплоносієм не мають різні запобіжні та повітровідвідні клапани, фільтри – бруду і прилади обліку.
Запірна арматура. Найпоширенішим прикладом запірного пристрою може служити простий кульовий кран. Робочих положень у нього тільки 2: «відкрито» або «закрито». Завдяки своїй конструкції у відкритому стані кран пропускає через себе потік рідини без зміни її напряму і прохідного перерізу. Являє собою корпус з латуні з вбудованим елементом у вигляді кулі з отвором, що обертається штоком з рукояткою, як показано на схемі.
Сталева полірована куля ущільне-на полімерним матеріалом і здатна повертатися на 90º. Як показано на схемі, пристрій регулюючої армату-ри також дозволяє перекривати потік не повністю , але такий спосіб регулювання використовувати не прийнято. По-перше, він дуже грубий, а по-друге, куля в отворі, по-вернена на якийсь кут, створюює високий гідравлічний опір потоку рідини.
Сучасні кульові крани виро - бляються в багатофункціональних виконаннях: з вбудованим зливним штуцером, краном Маєвського, сітчастим фільтром , а також з електроприводом. Крім того, існують триходові кульові крани, які можуть перемикати потоки в різних напрямках. Останні 2 модифікації застосовуються в індивідуальних системах досить рідко.
У системах водяного опалення запірні кульові крани використовуються в таких місцях:
- відсікання від радіаторів системи з метою їх періодичного обслуговування;
- для відключення гілок і стояків;
- перекривання потоку для зняття або ремонту теплового та насосного обладнання, розширювальних баків;
- для спорожнення і наповнення системи.
У системах водяного опалення запірні кульові крани використовуються в таких місцях:
- відсікання від радіаторів системи з метою їх періодичного обслуговування;
- для відключення гілок і стояків;
- перекривання потоку для зняття або ремонту теплового та насосного обладнання, розширювальних баків;
- для спорожнення і наповнення системи.
Також до запірних пристроїв відносяться зворотні і різні запірні клапани з електричним приводом. Слід зазначити, що в системах приватних будинків та квартирах дуже рідко встановлюється запірна та регулююча арматура з електроприводом, хіба тільки в складних і розгалужених схемах, керованих автоматикою.
Що ж до зворотних клапанів, то їх завдання – пропускати в одну сторону теплоносій у повному об’ємі, а в іншу – наглухо пере-кривати. Місце установки елементів схеми обв'язки котлів та інші індивідуальні випадки, коли потрібно уникнути зворотного руху води.
Запірно-регулюючі елементи систем
До таких відносяться наступні пристрої:
- балансувальні вентилі;
- автоматичні регулятори перепаду тиску;
- термостатичні радіаторні клапани.
Перераховані типи запірно-регулюючої арматури призначені здійснювати кількісне регулювання теплоносія. Тобто, частково перекриваючи прохідний переріз трубопро-воду, ці елементи забезпечують певні витрати води, що надходить на ділянку системи або в опалювальний прилад. Балансувальні вентилі ставляться як на виході з радіаторів, так і на початку гілки або стояка системи, як правило, на зворотній магістралі.
При великій кількості радіаторів диспозиція може змінитися і встановлення запірно-регулюючої арматури проводиться із застосуванням
автоматичних регуляторів перепаду тиску. Вони ставляться спільно з вентилями і з'єднуються з ними капілярною трубкою. Балансовий вентиль забезпечує реквізит витрати теплоносія на гілку або стояк, а регулятор коригує його відповідно з роботою радіаторних термостатів
Автоматичний термостатичний клапан – це арматура для радіаторів, яка зменшує або збільшує потік гарячої води через батарею в залежності від температури в приміщені.